STRONA GŁÓWNA
  INFORMACJE O SZKOLE
  PRZETARGI
  REKRUTACJA
  DLA MATURZYSTÓW
  DLA UCZNIÓW
  PLAN LEKCJI
  NAUCZYCIELE
  SPORT
  RELIGIA
  GRAFIKA
  OLIMPIADY
  KONKURSY
  J.ANGIELSKI
  BIBLIOTEKA
  PEDAGOG
  UNIA EUROPEJSKA
  KRONIKA SZKOŁY
  KOŁO WYCHOWANKÓW
  DARCZYŃCY
  LINKI
  KSIĘGA GOŚCI




  


Wychowanie do Życia w Rodzinie - klasy 1,2 i 3
Program zajęć
Cele edukacyjne:
  • Rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów związanych z podejmowaniem decyzji dotyczących wyboru drogi życiowej, w tym pełnienia ról małżeńskich i rodzicielskich.
  • Pogłębienie problematyki przyjaźni, miłości, ludzkiej płciowości, prokreacji, funkcji rodziny w życiu jednostkowym i społecznym.
  • Przyjęcie pozytywnej postawy wobec życia ludzkiego, rodziny, dziecka, osób niepełnosprawnych, osób starych, zdrowia własnego i innych
Zadania szkoły:
  • Pomoc w kształtowaniu prawidłowych reakcji we własnej rodzinie. Integrowanie działań szkoły i rodziny.
  • Wspieranie rodziny w przygotowaniu młodego człowieka do pełnienia ról małżeńskich i rodzicielskich oraz samodzielności i odpowiedzialności.
  • Ukazanie płciowości w kontekście wartości życia ludzkiego, miłości, odpowiedzialności, małżeństwa i rodziny.
  • Przekazywanie rzetelnej wiedzy o rozwoju człowieka w wymiarze biologicznym, psychicznym, społecznym i duchowym.
Treści nauczania:
  • Tożsamość i wielowymiarowość człowieka. Poczucia sensu życia.
  • Rozwój człowieka. Kryteria dojrzałości biologicznej, psychicznej, społecznej i duchowej.
  • Wartości związane z płciowością człowieka: męskość, kobiecość, miłość, małżeństwo, rodzina, rodzicielstwo. Integracja seksualna. Budowanie więzi (miłości) i prokreacja jako cele płciowości.
  • Podstawy kształtowania i rozwijania więzi międzyludzkich opartych na empatii. Istota miłości i etapy jej rozwoju. Rodzaje miłości. Kryteria dojrzałej miłości. Miłość jako proces dynamiczny.
  • Współżycie seksualne źródłem trwałych zobowiązań moralnych, psychicznych i społecznych. Następstwa przedwczesnej inicjacji seksualnej. Przedwczesne rodzicielstwo. Argumenty biomedyczne, psychologiczne i moralne za inicjacją w małżeństwie.
  • Biologia prokreacji: psychofizjologia procesów rozrodczych. Metody rozpoznawania płodności i ich skuteczność. Metoda objawowo-termiczna (w wybranej wersji).
  • Znaczenie akceptacji płodności własnej i współmałżonka dla prawidłowej więzi małżeńskiej. Ojcostwo i macierzyństwo. Bezdzietność. Adopcja.
  • Przebieg i higiena ciąży. Rozwój prenatalny dziecka. Szkoła rodzenia. Poród i naturalne karmienie. Rola ojca i matki w okresie oczekiwania na urodzenie się dziecka, w czasie w czasie porodu oraz w pierwszym okresie życia dziecka.
  • Wartość małżeństwa. Wybór współmałżonka. Dialog w małżeństwie, wierność i zaufanie.
  • Funkcje rodziny ze szczególnym uwzględnieniem wychowania dzieci w rodzinie. Znaczenie prawidłowych postaw rodzicielskich dla rozwoju dziecka.
  • Konflikty w rodzinie i ich przyczyny. Zasady konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.
  • Zagrożenia życia rodzinnego: agresja, przemoc, pornografia, alkoholizm, narkomania, sekty. Separacja. Rozwód. Samotne rodzicielstwo.
  • Metody i środki antykoncepcyjne oraz wczesnoporonne: różnice w działaniu.
  • Aspekt zdrowotny, psychiczny i moralny; skuteczność i skutki uboczne.
  • Aborcja – zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego; wymiar medyczny, psychiczny i moralny.
  • Choroby przenoszony drogą płciową; AIDS: profilaktyka, aspekt społeczny i etyczny. Znaczenie prawidłowo funkcjonującej rodziny w dobie AIDS.
  • Homoseksualizm i heteroseksualizm.
  • Człowiek wobec niepełnosprawności, starości, cierpienia, choroby, umierania i śmierci w aspekcie życia rodzinnego.
  • Prawodawstwo dotyczące rodziny. Prawa i obowiązki małżonków i rodziców. Obowiązki państwa wobec rodziny.
Osiągnięcia:
  • Świadome dążenie do wewnętrznego scalenia, integracji sfery uczuciowej, duchowej i biologicznej.
  • Przygotowania podstawie wiedzy i wytworzonych umiejętności do poszanowania godności życia ludzkiego i dojrzałego funkcjonowania w życiu rodzinnym
  • Znajomości podstawowych zasad postępowania w sferze ludzkiej płciowości i płodności
  • Świadomość potrzeby podejmowania dojrzałych decyzji życiowej.
  • Umiejętność poszukiwania i udzielenia odpowiedzi na pytania: kim jest człowiek? Jaki jest sens życia? Jakie są jego cele i zadania życiowe?

Opracowała
Zofia Macioch

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, ul. Kościuszki 36, 07-300 Ostrów Mazowiecka
tel. 029 74 537 53, kontakt: lo@koperniczek.net