Prelekcja dotycząca cyberprzemocy i hejtu w Internecie

Klasy I i II miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, z panem Łukaszem Kulisiem i panią Marzeną Laszczkowską. Policjanci przygotowali wykład ” Stop CyberPrzemocy- hejtowi i mowie nienawiści”.
Temat hejtu w ostatnim czasie jest bardzo ważny, dlatego też i my go poruszamy.
Niestety zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli nie zdają sobie sprawy, jak wiele codziennych zachowań jest niewinnym początkiem aktów cyberprzemocy, a często są naruszeniem przepisów prawa. „Przecież to miał być tylko niewinny żart” – to zdanie, które nasi specjaliści słyszą najczęściej podczas rozmów z agresorami, podczas wyjaśniania czynów będących cyberprzemocą i naruszeniem sfery drugiej osoby.
Cyberprzemoc ze względu na skalę zagrożeń, jakie za sobą niesie, to zagadnienie, o którym należy głośno mówić nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Dotychczasowe kampanie społeczne i informacyjne zdecydowanie zbagatelizowały problem – najczęściej dotyczyły komunikatorów i mowy nienawiści w serwisach społecznościowych. Są to jedne z głównych zagadnień, jednak nie można wyłącznie na nich oprzeć programów profilaktyki, ponieważ będą one wówczas z góry skazane na porażkę. Już coraz młodsi użytkownicy Internetu zdają sobie sprawę z możliwości, jakie niesie za sobą domniemana anonimowość – to właśnie w sieci są zdecydowanie bardziej odważni i pewni siebie, co przekłada się na poszukiwanie środków psychoaktywnych, czy popycha do młodocianej prostytucji w celu szybkiego zarobku lub jest formą wyrażania własnych frustracji.

Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Justynę Sikorę i p. Magdalenę Konrad

Już 5 czerwca zapraszamy na kontynuację działań w zakresie CYBERPRZEMOCY ???

Żródło : http://www.cyberprzemocgdynia.pl/cyberprzemoc-opis/

Tekst: M.K
Foto: J.Ż