Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. ALEKSANDRA KULESZĘ ps. „Krysia” – 29.09.2017

„Bohaterowie nie umierają, żyją wiecznie w sercach i umysłach, tych którzy podążają ich śladem” E. Potter

Dziś 29 września 2017 r. we wsi Ruda, Pan Dyrektor Waldemar Bartosik, Młodzież z klasy II A, z wychowawcą Magdaleną Barzyczak wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej ppor. ALEKSANDRA KULESZĘ ps. „Krysia”, Absolwenta Gimnazjum (rok 1935) im. I. Mościckiego, które mieściło się w budynku ówczesnego Liceum.
ALEKSANDER KULESZA w okresie okupacji niemieckiej pełnił funkcje dowódcy plutonu w ośrodku Wąsewo, był żołnierzem Kedywu, ZWZ-AK, ukończył konspiracyjną podchorążówkę. W 1944 roku brał udział w akcji „Burza” i bitwie pod Pecynką. Postrzelony w 1945 r przez patrol KBW zostaje przewieziony do szpitala ostrowskiego, skąd miesiąc później zostaje odbity przez oddział WiN. W końcu grudnia 1946 roku pełni funkcję zastępcy prezesa obwodu WiN Ostrów Mazowiecka. 16 stycznia 1947 roku poległ w zasadzce przygotowanej przez UB. Komuniści nawet po śmierci dążyli do tego, aby wymazać Go z pamięci…
Jednak pamięć o Tym Bohaterze przetrwała, czego dowodem była dzisiejsza uroczystość, dla Nas niezwykła, ponieważ praprawnuk Pana Aleksandra- Kacper Rydel, jest uczniem naszej Szkoły w klasie IIB, kontynuuje tradycje rodzinne i to On miał zaszczyt odsłonić tablicę pamiątkową. Uroczystość miała niezwykle wzruszającą oprawę, była żywą lekcją historii, której długo nie zapomnimy, szczególnie momentu odsłonięcia tablicy, Apelu Poległych, złożenia wieńców (reprezentanci Szkoły to: Julia Zęgota, Kacper Wiśniewski, Marcin Siwek), przemówienia Kombatantów oraz rekonstrukcji walk partyzanckich.

tekst i zdjęcia Magdalena Barzyczak