Listy nadesłane – Zbigniew Żukowski

Dnia Wtorek, 15 Listopada 2016 22:39 Zbigniew Żukowski napisał(a)
Liceum Ogólnokształcące
im. Mikołaja Kopernika
w Ostrowi Maz.

Szanowni Państwo
Przede wszystkim wielkie słowa uznania za prowadzenie tak pięknej szkolnej strony internetowej i dbałość o zachowanie w pamięci jej długiej historii.

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem zamieszczone na stronie „Dzieje Gimnazjum i Liceum w Ostrowi Mazowieckiej”oraz zapoznałem się z opracowaniem Pana Witolda Suskiego „Społeczność uczniowska w latach 1919 – 1939”.

I waśnie w tej sprawie pozwoliłem sobie napisać do Państwa.

Otóż z rodzinnych wspomnień wynika, że w właśnie w Gimnazjum w Ostrowi uczył się mój ojciec – Stanisław Żukowski urodzony w 1905r. Trudno mi określić dokładnie, w jakich latach miało to miejsce, ale było to z pewnością przed 1928r, ponieważ w późniejszym czasie uczęszczał do szkoły oficerskiej.

Z wpisów na Państwa stronie wynika, że akta gimnazjum z lat 1919-1939 zachowały się.

Dlatego też zwracam się z ogromną prośbą o informacje czy w wykazach uczniów lub maturzystów występuje tam Stanisław Żukowski, a jeżeli jest to niemożliwe to prosiłbym o wskazanie ewentualnego miejsca, w którym mógłbym znaleźć dokumenty na ten temat.

Niestety zdjęć z okresu szkolnego ojca nie posiadam. Natomiast jeżeli potwierdzi się informacja o uczęszczaniu ojca do gimnazjum w Ostrowi, to z uwagi na jego działalność w okresie II wojny światowej w AK (był Inspektorem Inspektoratu II Podlaskiego) będzie to dla szkoły jeszcze jeden powód do dumy z dobrze wykonanej pracy wychowawczej.

Z tego, co pamiętam z opowieści, to ojciec prawdopodobnie chcąc nadrobić okres wojny i zmniejszyć koszty nauki „przerabiał” po dwie klasy gimnazjum w ciągu jednego roku. Trudno mi powiedzieć czy było to możliwe w tamtym czasie, ale takie historie słyszałem.

Dowiedziałem się ostatnio, że ojciec podczas nauki mieszkał u dyrektora gimnazjum W Topolińskiego. Prawdopodobnie zakończył naukę w gimnazjum na 6-tej klasie.
Trafiłem w internecie na taki dokument wystawiony przez szkołę z okazji 150 niepodległości USA. Są tam podpisy nauczycieli i uczniów – przesyłam w załączeniu, jeżeli nie był znany to może się przyda na stronę.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc, informacje lub wskazówki w tej sprawie.
Serdecznie pozdrawiam
Zbigniew Żukowski

W dniu 16 listopada 2016 09:06 użytkownik Krzysztof Studnicki napisał:

Witam
Dziękuję za zainteresowanie historią szkoły.
W najbliższych dniach poszukam w szkolnym archiwum.
Jeśli coś znajdę to zeskanuję i Panu prześlę.
Krzysztof Studnicki
nauczyciel informatyki / opiekun strony

———-

Dzisiaj z grupą uczniów wzięliśmy z archiwum odpowiednie księgi i przejrzeliśmy. Niestety nazwiska Żukowski nie znaleźliśmy. Znalazłem 5 ksiąg z lat 1909 – 1926. Nie obejmują one wszystkich roczników tylko kilka. Zapytam się w Kole Wychowanków czy mają inne dokumenty.
Szkoda, że się nie udało.
Przesyłam kilka zdjęć z poszukiwań.
Pozdrawiam
K Studnicki

Dnia Wtorek, 6 Grudnia 2016 Zbigniew Żukowski napisał(a)
Witam
Bardzo dziękuję za poświęcony czas. Szkoda, że nie udało się znaleźć potwierdzenia w dokumentach nauki mojego ojca w gimnazjum. Może jeszcze kiedyś coś się odnajdzie.

Bardzo proszę o przekazanie uczniom moich gorących podziękowań za udzieloną pomoc w poszukiwaniach.
Szkoda, ze nie zakończyły się sukcesem, ale może dzięki temu wzbudzi to zainteresowanie historią, a może skłoni do prowadzenia własnych poszukiwań genealogicznych.

Jeszcze raz pięknie dziękuję i życzę powodzenia
Pozdrawiam
Zbigniew Żukowski